Kompresja za pomocą mod_deflate

Na serwerach hostingu współdzielonego, VPS oraz na serwerach dedykowanych z panelem Klienta możliwe jest włączenie modułu mod_deflate. 

 

Moduł ten odpowiada za kompresowanie przesyłanej do użytkownika treści. Zalety stosowania kompresowania to głównie skrócenie czasu ładowania strony oraz umożliwienie wysłania większej ilości treści z serwera w krótszym czasie. 

 

Strony kompresowane w ten sposób zazwyczaj uzyskują lepsze oceny w oczach robotów wyszukiwarek, niż te same strony bez włączonej kompresji, a to sprzyja osiągnięciu wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Co więcej – lepsze wyniki sprzyjają także osiąganiu lepszych wyników jakości strony w kampaniach AdWords, co przyczynia się do wzrostu efektywności wykorzystania budżetu. 

 

Moduł DEFLATE dostępny jest dla każdej wersji PHP. 

 

Moduł DEFLATE uruchamiamy dla zasobów za pomocą pliku .htaccess. 

 

Zalecamy uruchamianie modułu w konstrukcji warunkowej IfModule. Przykładowy skrypt uruchamiający kompresowanie najpopularniejszych typów plików – miedzy innymi html, txt, css oraz js.

 

Dla serwerów współdzielonych kompresji podlegają poniższe typy zawartości:

 

 
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/x-component text/css application/xhtml+xml application/xml application/x-javascript application/javascript application/ecmascript application/rss+xml application/json 

 

Dla serwerów VPS oraz dedykowanych:

 
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css text/x-component application/x-javascript application/javascript text/javascript text/x-js text/html text/richtext image/svg+xml text/plain text/xsd text/xsl text/xml image/x-icon application/json 
 

 

Nie zalecamy kompresowania w ten sposób grafik. Na stronach najczęściej używamy grafik, które są już skompresowane i ich ponowne kompresowanie nie pomoże. Może za to zbędnie podnieść obciążenie procesora bez wyraźnych korzyści dla użytkowników i bez realnego wpływu na ocenę strony przez wyszukiwarki.

Czy artykuł był pomocny?

Nie znalazłeś tego czego szukałeś? Napisz!

Infolinia ogólna:
(58) 739-63-69

FAX:
(58) 739 63 68

Konto bankowe (mBank)
54 1140 1124 0000 5849 4900 1018

H88 S.A.
Franklina Roosevelta 22
60-829 Poznań

Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000612359, REGON 364261632, NIP 7822622168, kapitał zakładowy 215 228,00 zł w pełni wpłacony.